Jubileum - 20 let festivalu


::  Jubilejní 20. ročník festivalu Jičín - město pohádky byl na téma česká pohádková klasika. ::

 
Čestné občanství hlavního města pohádky

Na Slavnostním večeru k jubileu festivalu 9. 9. 2010 bylo panu režiséru Václavu Vorlíčkovi uděleno čestné občanství hlavního města pohádky.

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~


Přání tří sudiček:

1. sudička:

"Milý festiválku, který jsi dospěl - přeji Ti jasnou a zřetelnou mysl a sílu v mnohosti, neotřelé náměty pro děti i kmety. Abys dál pěstoval květ, který ještě nikdo neviděl - a svobodu v srdcích malých i velkých. Vysokou jazykovou i lidskou úroveň - ne zářivé mihotání, ale ozvláštěný prostor, který nás bude ještě dlouho přesahovat".

2. sudička:

"Milé JMP - přeji Ti, aby královna pohádka uměla hledat své princezny nejen ve třpytu, ale i v chaloupkách - a své prince také na
louce plné květů. Zachovej i lásku ke zpěvnosti a zpěvnost v lásce. Aby ses vyznal ve svých vlastních idejích a přitom si uchoval vysokou jazykovou úroveň a kulturu české řeči".

3. sudička:

"Dávám Ti do vínku i sledování moderního světa - i na křídlech národní tradice. Přeji Ti, aby se Tě nezmocnili nezvaní a lační
peněz jako osvěžující studny, abys zůstal touto studnou pro všechny a zůstaly Ti všechny dosavadní přívlastky - od souzvuku zvonů až po usebrání a očištění. Ve své jinakosti ať vždy víš - k čemu tam ta slunečnice je a ať ona i ostatní věci harmonie světa jsou vždy tam, kde mají být..."


Dramaturgický záměr:

Švanda dudák se vrací domů? Takovýto příměr, odvozený z národní pohádky- báchorky od J.K. Tyla „Strakonický dudák“, jsem si dovolil použít na hodnoceních uplynulého ročníku festivalu JMP. Český dudák byl (zřejmě v Turecku)- přesvědčován světoběžníkem Vocilkou, že „peníze jsou pány světa“.

Kolik jen je i teď mezi námi takových Vocilků? Švanda se ale vrací- zmoudřelý snad- domů za svou Dorotkou a zpívá:“na tom našem dvoře, všecko to krákoře..“Ano - leckterými hlasy to zde krákoře, ale je to náš dvůr -ostatně bude takový jaký si ho uklidíme? Jakkoliv si mohli i dříve někteří myslet své o naivitě této hry- naznačené symboly v této národní pohádce by mohly leccos napovědět i o příštím, jubilejním XX. ročníku festivalu Jičín- město pohádky.

Tradičně od úterý 7. září do neděle 12. září s podtitulem „Česká klasická pohádka“.

Jednotlivé dny by mohly mít předznamenání skutečných klasiků naší pohádky - K. J. Erbena, B. Němcové, J. Š. Kubína, bratří Čapků, Jana Wericha – a ovšemže nemůžeme zapomenout na Václava Čtvrtka a Radka Pilaře, který býval na našem festivalu zejména s dětmi tolik šťastný.

Kompozice festivalu nutně vyjde z jeho tradice a pojímání akce jako celku se zachováním kontinuity osvědčeného. Oporou a konstantou zůstanou dílny, evokace starého, dobrého a osvědčeně voňavého se zonami klidu by měla být charakteristickým atributem.

Ve městě bychom měli přivonět ke staročeské zahrádce, flašinet ze Železnice by měl symbolizovat kulisu města stejně jako dětská přání Zlatovlásce a strom přání pro dospělejší. Nemohou chybět výstavy a velkou oporou by mohl být rekonstruovaný park, stejně jako klidová zona Čeřovka a tradiční nestandartní dění v Loggii.Poprvé se bude festival odehrávat i v galerii ve Vokšicích. Měl by jet opět vláček Českým rájem, průvod císaře Františka Josefa jít historickou Císařskou chodbou v Prachovských skalách.Hodila by se evokace Panochy u brány? Otázek i odpovědí bude ještě spousta.

Nejpodstatnější dění se ale bude odehrávat ve městě Jičíně. Už teď se mohou diváci těšit na úterý - soubor Musica Bohemica- ostatně národní písně byly spolu s pohádkami tím, co pomohlo uchovat český jazyk.O tom by měl ve své přednášce o českém národním obrození pohovořit přední český historik prof. Robert Kvaček. Na něj se velmi těší i studenti a pedagogové katedry českého jazyka University Hradec Králové, kteří by měli předvést živé obrazy z českých dějin .Že ale nepůjde o nějaké zastydlé „rádobyvlastenectví“ nás jistě přesvědčí také páteční divadlo Járy (da) Cimrmana se Zdeňkem Svěrákem a hrou „České nebe“. Zdeněk Svěrák bude mít další dobrý důvod, aby na festival (pokolikáté už) přijel. Na pohádkové poště by se měla hrát „Pohádka pošťácká“, v nemocnici pro děti „Pohádka doktorská“? Nezapomeneme ani na seniory a handicapované. Ke klasice patří samozřejmě Karafiátovi Broučcci a výstava předních českých ilustrátorů.

Uvidíme, kolik pohádkových věcí se podaří pořadatelům sestavit, dramaturgická skupina, sestavená ze zkušených festivalových“harcovníků“ již svou práci zahájila. Určitě bude brát na zřetel nejen své nápady, ale doufejme celou škálu nápadů a přání zdejších i mimojičínských..

Za důležité bych považoval, abychom všem dali prostor i pro individuální vnímání tichých krás. Čerti už vysršeli, cestičkami leckam jsme prošli. Teď snad bude prostor pro to, aby se Švanda dudák vracel  d o m ů – a zpíval si.

Jaroslav Veselý, dramaturg XX. ročníku festivalu JMP